Banky loni poskytly hypotéky za rekordní sumu 155 miliard. Promítne se tento rekordní rok hypoték také do roku 2014? Podle odborníků by úrokové sazby hypotečních úvěrů měly letos mírně vzrůst. Proč se ceny hypoték zvednou a o kolik? Jak se tento stav promítne v našich peněženkách?

Hypotéky v roce 2013

Loni si Češi na hypotékách půjčili 155 miliard korun, což je nejvíce za posledních sedm let. V průměru si lidé půjčují 1,8 milionu korun a volí fixaci na pět let. Na rekordní výši se hypoteční úvěry vyšplhaly díky nízkým úrokům, které loni klesly na historické dno. Češi investovali peníze hlavně do koupě starších bytů a rodinných domků.  Podle odhadů vzrostl v roce 2013 v Česku objem poskytnutých hypotečních úvěrů meziročně o 28 procent na rekordních zhruba 155 miliard korun. Dosud nejvíce peněz na hypotékách banky půjčily v roce 2007, kdy to bylo necelých 143 miliard korun

Za loňská rekordní čísla můžou i úrokové sazby, dostaly se totiž na historické minimum a to na necelá 3 %. Úrokové sazby byly nejníže loni v červenci, kdy klesly na průměrnou hodnotu 2,95 procenta. Úroky ale s blížícím se koncem roku opět stoupaly nahoru, v listopadu činila jejich průměrná hodnota 3,09 procenta

Třetina loňských hypoték jsou přitom refinancované úvěry. Ty podle ředitele Hypoteční banky Jana Sadila loni dosahovaly výše 50 miliard korun. O rok dřív to bylo přitom o více než 15 miliard méně. 

Lidé na hypotéky kupovali ve větších městech především menší starší byty, v menších městech pak zase Češi hypotéky využívali na koupi starších rodinných domků. Výjimkou je ale Praha, kde šly na dračku větší byty o velikosti 3+1. Lidé jsou v oblasti bydlení náročnější než v předchozích letech, což potvrzuje i skutečnost, že vyhledávají prostorově větší bydlení.

Nejvíce hypoték si lidé už tradičně brali v Praze, naopak nejméně jich banky poskytly v Karlovarském kraji a na Vysočině. To potvrzují i developeři, kteří tvrdí, že se nové byty a domy prodávají zejména v hlavním městě. Loni developeři prodali v Praze zhruba 5 000 bytů, na druhém místě s velkým odstupem bylo Brno. Tady si jich lidé koupili přibližně 1 000.

Jaké dělají lidé nejčastěji chyby při výběru hypotéky?

Neporovnají si nabídky ostatních bank a spokojí se s hypotékou od banky, u které mají svůj běžný účet. Zákazníci se také často víc zajímají o co nejnižší úrokovou sazbu a nehledí tolik na celkovou cenu hypotéky. Mezi další chyby patří také nadhodnocování příjmů, anebo zatajování dosavadních dluhů. Jak ale každé malé dítě ví – lež má krátké nohy – a lidé na ni často doplatí. „Klient by si měl dát pozor, aby byl k sobě a k bance brutálně upřímný“, tvrdí Patrik Nacher, majitel portálu bankovnipoplatky.com.[1]

Hypotéky v roce 2014

Úrokové sazby hypotečních úvěrů by měly letos mírně vzrůst. To se negativně odrazí v peněženkách lidí, kteří si nově vezmou půjčku na bydlení nebo jim skončí fixace úroku u stávajícího úvěru. Například splátka dvoumiliónové hypotéky se splatností dvacet let by se mohla u nově sjednaných úvěrů zvýšit měsíčně o 200 až 500 korun.

Dle slov Patrika Nachera: „V roce 2014 se budou [hypotéky] pohybovat na stejné úrovni jako v roce 2013, maximálně můžou malinko jít zase nahoru, protože dolů už není moc kam.“ Mírné zdražení hypoték ovšem očekávají i zástupci bank. Průměrná úroková sazba na trhu by se měla v nejbližší době pohybovat kolem stávajících úrovní (aktuálně 3,1 procenta).

„Odhadovat vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů lze jen velmi těžko. Pokud i vlivem intervencí ČNB dojde k růstu inflace, můžeme zřejmě očekávat také mírný růst sazeb,“ tvrdí generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.[2]

 

Mgr. Tomáš Barták
Asistent marketingu
Mobil:    +420 606 880 617
E-mail:  bartak@hypodilna.cz


[1] Informace vycházejí z údajů Hypoteční banky a také ukazatele Hypoindex. 

[2] Jan Sadil, dlouholetý generální ředitel Hypoteční banky, která je lídrem hypotečního trhu.