Hodně lidí, kteří financovali koupi, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti za pomoci hypotečního úvěru, má dojem, že již nemůže vůbec nic dělat a je plně odkázáno na podmínky a vůli banky, která hypotéku poskytla. To však není pravda. Nejste povinni se podvolit, co ale můžete udělat a jak si zajistit co nejmenší splátky a výdaje?

Využijte naši kalkulačku a zjistěte si, kolik ušetříte refinancováním Vaší hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření  

Co tedy můžete udělat pro snížení výdajů spojených s hypotečním úvěrem a tím ulevit rodinnému rozpočtu? Klienti banky mohou ovlivňovat své úroky a tím i výdaje.

Při podpisu úvěrové smlouvy podepisujete také délku tzv. fixace úrokové sazby, která Vám zajišťuje výši úroku, a to nejčastěji na dobu 1, 3, nebo 5 let podle vašeho výběru. Po této době se provádí změna úrokové sazby dle aktuální situace na trhu a také přichází doba, kdy můžete splatit část nebo celý úvěr bez sankcí v přesně daném termínu. Banka vám má 30 dní před tímto datem zaslat nabídku s úroky pro různé fixace, což často banky nedělají a zasílají tyto informace na poslední chvíli, aby klient neměl čas se v klidu rozhodnout a dojednat si jiné podmínky. Zde je váš čas, kdy můžete ušetřit peníze. Jak?

Nejlépe dva měsíce před datem refixace je třeba zjistit, jaké úroky nabízejí jiné banky. To je nejlepší doba obrátit na hypotečního poradce, který vám zjistí celkovou situaci na trhu a poradí vám, zda zůstat u stávající banky nebo REFINANCOVAT, aneb splatit novou hypotékou hypotéku současnou, která již nenabízí nejlepší podmínky a úrok.

Refinancování je mnohem jednodušší než získání první hypotéky. Banky při refinancování akceptují odhady až 5 let staré. Ve většině případů je refinancování bez poplatku za poskytnutí úvěru a u některých bank již nemusíte ani znovu dokládat příjem. Jen na těchto výdajích ušetříte na dvoumilionovém úvěru i okolo 21 000 Kč. Rozdíl mezi úroky může dosáhnout výše až 0,6 %, a to je podstatné snížení vašich měsíčních výdajů. Výsledek této slevy může dosáhnout až jedné splátky ročně.

 

Co potřebujete pro refinancování:

  1. Kopii současné úvěrové smlouvy
  2. Žádost o poskytnutí úvěru pro refinancování
  3. Kopie dokladů totožnosti všech žadatelů
  4. Odhad nemovitosti (stačí starý odhad, který jste pořídili při žádosti o hypotéku)
  5. List vlastnictví a katastrální mapu (ne starší jednoho měsíce)
  6. Kopie pojistné smlouvy k nemovitosti (tu již máte)

Pokud se Vás tato situace právě týká, nebo se na ni chcete připravit, poskytneme Vám informace na níže uvedeném kontaktu:

 

Radim Fichtner
Hypoteční a finanční specialista
Mobil:    +420 725 600 873
e-mail:  fichtner@hypodilna.cz