S blížícím se termínem odevzdání daňového přiznání hledají živnostníci způsob, jak nejvíce ušetřit na daních. Pokud jste doposud každoročně platili celých 15 % z vašich příjmů, měli byste se seznámit s odečitatelnými položkami a slevami na dani. V daňovém přiznání za rok 2015 můžete ušetřit nemalé částky. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké položky vám ukrojí z velkého koláče daňového základu.

Jak už samotný název napovídá, odečitatelné položky se odečítají od základu daně. Teprve po snížení základu daně se počítá 15 % daň z příjmu, kterou musíte státu zaplatit.

Odpočet za hypoteční úroky

První šetřící variantou je odpočet úroků z hypotečního úvěru či z úvěru ze stavebního spoření. Odečíst si můžete maximálně 300 000 Kč, čímž si snížíte daň z příjmu až o 45 000 Kč. Za určitých podmínek může úroky odečítat i více daňových poplatníků. K daňovému přiznání však musíte přiložit potvrzení za rok 2015, které vám vystaví banka či stavební spořitelna.

Odpočet na penzijní připojištění

Penzijní připojištění se státním příspěvkem vám může základ daně snížit o 12 000 Kč. Odečítat z daně můžete částku, kterou jste v roce 2015 zaplatili do penzijního fondu nad 12 000 Kč. Pro využití maximálního odpočtu je třeba odvést 24 000 Kč za rok. Nicméně odečítá se částka, která se rovná úhrnu vámi zaplacených příspěvků snížených o státní příspěvek ve výši 12 000 Kč. V praxi to znamená, že odpočet na penzijní připojištění můžete uplatnit v okamžiku, kdy ročně přispějete na své penzijní připojištění více než 12 000 Kč.

Odpočet na životní pojištění

Další možností, která vám sníží základ daně až o 12 000 Kč, je životní pojištění. Dokonce tento odečet uplatníte v okamžiku, kdy máte uzavřeno více smluv s pojišťovnami. ALE POZOR!! Odpočítává se pouze částka placená na životní pojištění, ne na spoření, takže pokud platíte vysoké pojistné, neznamená to, že máte životní pojištění správně nastavené a můžete si ho celé odečítat z daní. Pokud si nejste jisti, kontaktujte Hypodílna.cz nebo Hypodílna na Facebooku.

Slevy na dani

Základ daně vám sníží také slevy na dani, přičemž na poplatníka je roční sleva na dani 24 840 Kč. Dále na druhého z manželů bez příjmů je sleva 24 840 Kč, na druhého z manželů bez příjmů a současně držitele ZTP/P je sleva ve výši 49 680 Kč. Pokud pobíráte invalidní důchod prvního a druhého stupně, sleva činí 2 520 Kč, a u třetího stupně se částka zvyšuje na 5 040 Kč. Držitelé průkazu ZTP/P si snižují základ daně o 16 140 Kč a studenti o 4 020 Kč.

Neplaťte na daních více, než musíte.

 

HYPODÍLNA|FB: Hypodílna 

REALITYDÍLNA|FB: Realitydílna 

Člen Realitní komory ČR
Mobil: +420 725 600 873
E-mail: fichtner@realitydilna.cz
web:    www.hypodilna.cz | www.realitydilna.cz