Jestlipak víte, že již od loňského roku platí povinnost podání přiznání k dani elektronickou formou? Týká se to subjektů, které mají podle zákona datovou schránku povinně, ale také každého, kdo si „datovku“ pořídil dobrovolně. Nesplnění této povinnosti zavání pokutou ve výši až 50 000 Kč.

Uživatelé datových schránek, kteří musí podávat daňové přiznání elektronicky, mohou dostat pokutu ve výši dvou tisíc korun. Od 1. ledna 2015 se povinnost elektronické komunikace rozšířila také na subjekty se zpřístupněnou datovou schránkou a povinností mít účetní závěrku ověřenou auditorem. A to bez ohledu na to, zda se jedná o plátce DPH, fyzickou či právnickou osobu podnikající nebo nepodnikající.

Pokuta ve výši 2 000 Kč nemusí být konečná – správce daně může daňovému subjektu uložit pokutu do 50 000 Kč, pokud svým jednáním výrazně zkomplikuje správu daní. Úředníci tyto případy posuzují individuálně a postihují především subjekty, které se proviní opakovaně.

Zatímco větší firmy s podáním přiznání elektronickou formou zkušenosti mají, na pozoru by měli být menší podnikatelé, kteří si datovou schránku nebo elektronický podpis zařídili z vlastní vůle. Mimo jiné také zaměstnanci, kteří si z nějakého důvodu zpracovávají přiznání sami namísto svého zaměstnavatele.

Neplaťte vyšší daně, než skutečně musíte

V souvislosti s daňovým přiznáním pro rok 2015 by vás měly zajímat odečitatelné položky a slevy na dani. Specialista Radim Fichtner (www.hypodilna.cz) podotýká, že není důvod platit celých 15 % z příjmů. Ušetřit lze odpočtem úroků z hypotečního úvěru či z úvěru ze stavebního spoření, a to až o 45 000 Kč. Dále pak odpočtem penzijního připojištění, díky kterému může být základ daně nižší o 12 000 Kč. Stejnou částku může základ daně snížit také odpočet na životní pojištění.

Chcete-li se o odpočtech a slevách na dani dozvědět více, kontaktujte Radima Fichtnera (Facebook), který vám poskytne veškeré potřebné informace.

 

HYPODÍLNA|FB: Hypodílna 

REALITYDÍLNA|FB: Realitydílna 

Člen Realitní komory ČR
Mobil: +420 725 600 873 
E-mail: fichtner@realitydilna.cz
web:    www.hypodilna.cz | www.realitydilna.cz