Trh se spotřebitelskými úvěry se mění. Poslanci schválili zákon o poskytování spotřebitelských úvěrů, který hraje do karet spotřebitelům. Legislativní změny souvisí především se zpřísněním podmínek mikropůjček a předčasným splacením hypoték. Dále zpřísňuje podmínky získání licence pro poskytovatele úvěrů, kteří musí prokázat počáteční kapitál ve výši 20 000 000 Kč.

Podle ministra Andreje Babiše povede nový zákon k výraznému snížení dluhů a exekucí, kterým nyní čelí velké množství jednotlivců a domácností. Doposud bylo poskytování půjček snadné a v podstatě stačil živnostenský list. Věřitelé navíc neprověřovali žadatele o menší spotřebitelské úvěry. Nyní musí prokazovat bonitu i v případě tzv. mikropůjček. Pokud si poskytovatel žadatele neprověří, smlouva bude pokládána za neplatnou a spotřebitel v takovém případě splatí pouze jistinu.

Mimořádná splátkaVe sněmovnou schváleném návrhu zákona se počítá i s možnostmi splatit jednou ročně bez sankce 25 % z jistiny hypotéky. V případě těžké životní situace, jakou je například dlouhodobá nemoc, invalidita či úmrtí, bude možné splatit celou hypotéku úplně zdarma. Pokud se po dvou letech od podpisu úvěrové smlouvy rozhodnete zastavenou nemovitost prodat a úvěr splatit, zaplatíte nanejvýše 1 % ze zbývající částky, maximálně však 50 000 Kč.

V případě mimořádných splátek již nyní většina bank umožňuje předčasné splacení úvěru ve výši 20–25 % z jistiny, a to každých 12 měsíců. Zájem o předčasné splacení však překvapivě není vysoký (20 % žadatelů) a nakonec tuto možnost využívá cca 0,3 % z nich.

Některá opatření pravděpodobně způsobí, že banky zvednou úrokové sazby, aby vykompenzovaly vzniklé riziko. Do dnešní doby banky poskytují možnost mimořádných splátek za poplatek (100 Kč/měsíčně), nebo zvýšením úrokové sazby o 0,1–0,2 % nad standardní sazbu. Tím pokrývají riziko, že klient velmi brzo splatí úvěr, a bance by se nevrátily ani počáteční náklady (i banka si na hypotéky půjčuje). Plošné umožnění mimořádných splátek, tak nejspíše povede o zvýšení úroku o výše uvedená 0,1–0,2 % p.a.

Zákon dále upravuje maximální možnou výši sankcí za pozdní splátky na 0,1 % denně z dlužné částky a maximálně ve výši 200 000 Kč. Penále a smluvní pokuta však nesmí přesáhnout polovinu celkové dlužné částky.

ČNB

Další změny v oblasti hypotéčních úvěru souvisí s doporučením ČNB. Centrální banka chce prosadit, aby banky neposkytovaly stoprocentní hypotéky. Doporučení nabyde platnosti od října.

Nad finančním trhem bude mít nyní dohled Česká národní banka. Podle Ministerstva financí díky tomu významně klesne počet firem nabízejících půjčky. Návrh zákona musí odsouhlasit senát a podepsat prezident. Účinnosti tak zřejmě nabude v říjnu či v listopadu letošního roku.

Informace Vám podáme i na naší Facebookové stránce

 

Radim Fichtner

Mobil: +420 725 600 873 
E-mail: fichtner@hypodilna.cz| FB: Hypodílna
web:    www.hypodilna.cz | www.realitydilna.cz