Pojištění nemovitosti

Mladá rodina dlouho touží po vlastním bydlení a pro uskutečnění této touhy se neváhá zadlužit. Samozřejmě, že nejpodstatnější je pro takovou rodinu mít jistotu možnosti splácení takového úvěru. Mnoho takových aspirantů si však plně neuvědomuje, že splátky do banky nebude to jediné, co jeho rozpočet do budoucna zatíží.

Každý člověk, který na sebe bere dluh, by měl uzavřít i odpovídající pojištění. Jedině tak zajistí, aby se předmět, na který si půjčil nemalou částku prostředků nezmizel při nějaké nepříjemné, ale hlavně nečekané, události z dosahu jeho, případně jeho rodiny či dědiců.

Jaká pojištění se nabízejí? Před událostmi, které přímo ohrozí dům jako takový, je možno uzavřít majetkové pojištění nemovitosti (domu či jednotlivého bytu). Toto pojištění samozřejmě nezabrání škodě, ale její tíhu přenese na bedra pojišťovny. Ať už se jedná o rozběsněné živly, nebo poberty (či pachatele jiných trestných činů) nebo sprejery, kterým se zalíbí bělostná stěna Vašeho stavení (případně i jiné pachatele pouhých přestupků). Pojišťovny dnes dokáží pojistit i domy ve stavbě (před kolaudací), takže se stavebník nemusí obávat toho, že po nějakou dobu bude jeho nemovitost nepojištěna, protože ještě neproběhla kolaudace. Mohou se pojišťovat i rekreační objekty.

Pojistná částka (maximální uhrazená škoda) by se v takovém případě měla rovnat ceně nemovitosti. Pojišťovna Vám totiž nikdy nezaplatí víc, i když platíte pojištění jak mourovatí. Také si dávejte pozor na to, jestli dům, ve kterém jste si koupili nový byt je pojištěn. Pokud je, pak se muže pojištění bytové jednotky stát velice snadno duplicitním. Neočekávejte, že v takovém případě bude pojišťovna hradit škodu jak Vám, tak majiteli domu. Na druhou stranu nízká pojistná částka znamená sice nižší zaplacené pojistné, ale i nižší úhradu případné škody od pojišťovny. Ta totiž uplatní institut podpojištění.

Dobrou volbou je i pojištění domácnosti. To Vám sice nepomůže něco splácet, ale sníží to Vaše náklady při různých nepříjemných situacích. Nedílnou součástí majetkových pojištění by mělo být i pojištění odpovědnost za škody. Škody v běžném občanském životě jsou již stálicí v nabídce pojišťoven s neživotním pojištěním. Škody způsobené držením nemovitosti už tak obvyklé nejsou.

Máte nezodpovězené otázky?
Napište nám a ptejte se.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů této služby.
%d blogerům se to líbí: