Máte příležitost snížit svůj úvěr určitou částkou, která je vyšší než měsíční splátka, anebo dokonce závazek zcela splatit? Připravte se na to, že budete platit! A poplatek nebývá zrovna nepatrný.

Pro banky je tzv. mimořádné splacení velmi nepříjemné, jelikož tím přicházejí o měsíční úrok, který by od vás standardně dostávaly. Jak se vyhnout těmto poplatkům? Banky umožňují vyjednat předčasné splátky ještě před uzavřením smlouvy.

Většinou však nepředpokládáme, že budeme schopni splatit úvěr dříve, nicméně pokud očekáváme nějakou „finanční injekci“, či dlouhodobě spoříme a rezervy nemizí, je dobré nad tím před podpisem smlouvy pouvažovat.

A i když tento benefit dnes umožňuje každá banka, má svá kritéria – může kupříkladu ovlivnit úrokovou sazbu směrem nahoru.

Například UniCredit Bank pojmenovala úvěr s mimořádnou splátkou Flexi a díky této službě můžeme splácet vyšší částky prakticky kdykoli, je to zdarma, sazba je však vyšší přibližně o 0,3 procenta.

Raiffeisenbank nabízí jednu splátku ročně bez poplatku ve své hypotéce Turbo, ale zvýšení sazby bývá o 0,1 procenta.

Česká spořitelna, kolos mezi hypotečními poskytovateli, nabízí službu Mimořádné splátkyměsíčně platíte bance 200 Kč a tím se „vykoupíte“ z případné sankce z brzkého splacení.

Komerční bankaFlexibilní hypotékou umožňuje mimořádné splátky maximálně do výše 20 % z celé hypotéky. Tuto možnost poskytuje i GE Money Bank s možností až 25% mimořádné splátky, ale až po roce splácení s nejrůznějšími omezeními.

Ostatní banky pak většinou koketují s něčím podobným – buď dovolují splatit poměrnou část, anebo nás zavazují časově (každá X-tá splátka může být mimořádná) nebo výší splátky (nesmí to být méně než X tisíc Kč).

A jaká je tedy výše sankce, když ve smlouvě mimořádnou splátku nemáme? Poplatky jsou v řádech desetitisíců (dosáhnou s přehledem výše jedné splátky).

Pro příklad:

Předčasné splacení v České Spořitelně činí 10 % z celkové výše (tedy splatíme-li najednou 250 tisíc, pak zaplatíme 25 tisíc). 

V ČSOB může stát mimořádná splátka až 25 %, GE Money, UniCredit a Wüstenrot  požadují 5 % ročně až do konce/změny fixace.

Jak to tedy řešit, máte-li zájem splatit část úvěru najednou a bojíte se, že finančně vykrvácíte na poplatcích? Poraďte se s námi v průběhu vaší fixace, navrhneme vám nejlepší řešení v závislosti na vaší konkrétní bance, vyjednáme vám podmínky pro mimořádnou splátku, anebo vám poradíme, jakým způsobem naložit s penězi do doby, než nastane ten správný čas použít je pro předčasné splacení vašeho úvěru.

Zajímají-li vás aktuální úrokové sazby Hypodílna.cz, najdete je na našich stránkách.

Můžete také využít naši Hypoteční kalkulačku.

 

Veronika Jíšová
Manažerka
Mobil:    +420 739 000 283
E-mail:  jisova@hypodilna.cz