Tento typ hypotéky pro vás bude vhodný v případě, že zahajujete výstavbu rodinného domu či jiné nemovitosti za pomoci cizích finančních zdrojů. Proces získání již v dnešní době není složitý a administrativně náročný. Na trhu hypoték je dnes již mnoho bank poskytujících tento produkt, záleží pouze na vašich preferencích a možnostech, která banka bude pro vás ta nejvýhodnější.
Jak získat hypoteční úvěr na výstavbu nemovitosti
Poté, co jste si vybrali nejvhodnější banku, se kterou chcete uzavřít smlouvu o čerpání hypotečního úvěru je vaším úkolem doložit bance výši vašeho příjmu. Přiložíte také smlouvu o dílo či smlouvu o výstavbě, případně rozpočet prací vykonávaných svépomocí. Banka tak posoudí, zda-li jste dostatečně bonitní k tomu, abyste získal hypoteční úvěr na výstavbu nemovitosti.
Pokud banka shledá, že je vše v pořádku, sepisujete žádost o hypoteční úvěr. Nutností je také doložit odhad ceny nemovitosti. Následně s bankou podepíšete úvěrovou smlouvu a od této chvíle můžete čerpat finanční prostředky na výstavbu. Hypoteční úvěr na výstavbu nemovitosti lze užívat na základě zprávy pracovníka banky. Tento pracovník bude docházet na místo vaší výstavby a banku bude informovat o tom, zda- li jsou finanční prostředky skutečně využívány pro výstavbu.
Kolaudace stavěné nemovitosti ukončuje proces výstavby a čerpání hypotečního úvěru na výstavbu.
Využití hypotéky na výstavbu nemovitosti
Hypotéku na výstavbu nemovitostí můžete využít na výstavbu bytu, RD, chaty včetně příslušenství, garáže, bazénu, sklepa a podobně.
Ručení
Při určování způsobu ručení u tohoto typu hypotéky se přihlíží k faktu, zda-li například vlastníte pozemek, na kterém bude probíhat výstavba. Pokud ano, ručit můžete právě tímto pozemkem. Pokud však majitelem pozemku nejste, můžete tuto situaci vyřešit tzv. předhypotečním úvěrem, který vám umožní pozemek koupit. Ručit lze také jinou nemovitostí na území České republiky.
Parametry bank pro poskytnutí hypotečního úvěru na výstavbu nemovitosti
Všechny banky mají zpravidla velmi podobné podmínky pro podepsání smlouvy klientem. Maximální poskytnutí prostředků se pohybuje mezi 80 – 100 % hodnoty nemovitosti. Minimální výše úvěru pak kolem 200 000 Kč. Splácení hypotéky si můžete rozložit až na 30 let. Výši splátky si klient dojednává individuálně dle podmínek banky, kterou si zvolil.
Dokumenty nutné pro získání hypotéky na výstavbu nemovitosti
- Potvrzení o výši příjmů
- 2 doklady totožnosti
- Žádost o hypoteční úvěr
- Podklady k nemovitosti
- Odhad ceny nemovitosti
- Stavební povolení
- Smlouva o dílo, případně smlouva o smlouvě budoucí o smlouvě o dílo, nebo smlouva o výstavbě, případně rozpočet prací vykonávaných svépomocí
- Snímek z katastrální mapy
Pokud se Vás tato situace týká a chcete si zjistit, jak vysokou hypotéku a za jakých podmínek můžete dostat, zavolejte nám nebo nás kontaktujte pomocí služby našeho rychlého kontaktu.